Czym charakteryzuje się sztuka walki Wing Tsun?

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy, wyróżniające Wing Tsun, które upowszechnia m.in. nasza szkoła sztuk walki w Koszalinie, spośród innych wschodnich sportów walki nastawionych na wynik sportowy oraz walory pokazowe.

Wykorzystywanie siły przeciwnika

Techniki sztuki walki Wing Tsun nie opierają się wyłącznie na sile biorącej się z masy ciała zawodnika, co pozwala na skuteczne przeciwstawianie się większym, cięższym i silniejszym od siebie przeciwnikom w sytuacji bezpośredniego zagrożenia.

Stosowanie technik łańcuchowych

Nieustanny atak, podczas którego poszczególne techniki zazębiają się, nie daje przeciwnikowi szansy na skuteczną obronę. Przykładem stosowania techniki łańcuchowej w Wing Tsun są m.in. ciosy lin wan kuen.

Pozostawanie w kontakcie z rywalem

Określany jako „lepkie ręce i nogi” styl walki zakłada nieustanne zbliżenie do przeciwnika. Pozostawanie w ciągłym, bliskim kontakcie, nie pozwala na odskakiwanie lub wycofywanie się, co znacznie osłabia szansę rywala na skuteczne odparcie ataku.

Brak elementów pokazowych

W Wing Tsun pełen nacisk kładzie się na skuteczność walki, dlatego dyscyplina ta nie zawiera elementów akrobatyki, baletu i nie imituje ruchów zwierząt. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia, tego rodzaju elementy mogą okazać się nieskuteczne, a celem tej wschodniej sztuki walki jest przede wszystkim jak najszybsze unieszkodliwienie przeciwnika.

Ataki na czułe miejsca

Wiedza na temat budowy ludzkiego ciała pozwala na podejmowanie skutecznych technik walki. W Wing Tsun dopuszczone są ataki na punkty witalne: oczy, krocze lub skroń, ponieważ nie jest to typowy sport, a forma samoobrony.

Jak wyglądają treningi?

Podczas każdego z treningów, które organizuje nasza szkoła sztuk walki w Koszalinie, uczestnicy doskonalą poznane elementy w trakcie ćwiczeń z partnerem. Potencjalny przeciwnik jest niezbędny dla prawidłowego utrwalenia i zwiększenia skuteczności kombinacji wyprowadzonych ciosów. Uzupełnieniem zajęć są ćwiczenia ogólnorozwojowe i wytrzymałościowe, a także nauka zasad Wing Tsun.