Yip Man

Yip Man

Wielki Mistrz Yip Man urodził się w 1893 roku w Fatshan. Już jako dziecko interesował się sztukami walki. Wiedzę na temat stylu Wing Tsun Kung Fu czerpał od Chan Wah Shuna, jednego z uczniów Leung Jana – pierwszek historycznie udokumentowanek postaci historycznej związanej z tym stylem. Gdy Chan Wah Shun zmarł, Yip Man podjął naukę u Ng Chu So, najstarszego ucznia swojego mistrza. Po kilku latach Yip Man był znany w całej okolicy jako niepokonany ekspert w sztukach walki. W wieku 15 lat Yip Man przeprowadził się do Hong Kongu, gdzie trenował przez 4 lata pod kierunkiem Leung Bika (syna Leung Jana). W latach 1914-1937 pracował w armii oraz policji. Od roku 1941 zaczął uczyć Wing Tsun Kung Fu w jednej z licznych przędzalni w Hong Kongu, ale po pięciu latach musiał zawiesić działalność swojej szkoły. Dopiero w 1950 roku 57-letni Yip Man otworzył pierwszą oficjalną szkołę Wing Tsun Kung Fu. Mieściła się ona przy Związku Zawodowym Pracowników Restauracji w Hong Kongu. W wieku 72 lat mistrz przeszedł na emeryturę i nauczał już tylko wybranych uczniów na lekcjach prywatnych w swoim domu. Jednym z nich był mistrz Leung Ting. 2 grudnia 1972 roku Wielki Mistrz zmarł w wieku 79 lat w swoim mieszkaniu na ulicy Tong Choi. Na motywach jego ciekawej i burzliwej biografii powstała cała seria filmów (np. „Ip Man”,”Ip Man 2″). Mistrz Yip Man był pierwszym nauczycielem Bruce’a Lee.

Leung Ting

Leung Ting

Si-Jo Leung Ting rozpoczął trening Wing Tsun Kung Fu w wieku 13 lat. Jego pierwszymi instruktorami byli wujowie – Cheng Fook i Cheng Pak, ćwiczący w szkole Yip Mana. Mając 18 lat Leung Ting został asystentem w ich klubie i pomagał w jego prowadzeniu. Dopiero później był osobiście nauczany przez Yip Mana i został jego ostatnim prywatnym uczniem. Mistrz Yip Man przez całe życie udoskonalał system Wing Tsun, dlatego przekaz Si-Jo Leung Tinga, który uczył się go w ostatniej fazie życia Wielkiego Mistrza, różni się od innych odmian nauczanych w latach 50-tych. Si-Jo zmienił więc pisownię nazwy z Wing Chun na Wing Tsun, aby odróżnić swój przekaz od pozostałych. W 1972 roku Leung Ting założył International Wing Tsun Association. Propagował on Wing Tsun w Europie, a w latach osiemdziesiątych XX wieku uczynił go najpopularniejszą odmianą kung fu na świecie. Si-Jo Leung Ting wraz z mistrzem Yip Manem dopracowali program nauczania systemu Wing Tsun Kung Fu pozwalającego na przekazywanie wiedzy większym grupom osób. Ta specyficzna sztuka walki, która zawsze była przekazywana bezpośrednio z mistrza na ucznia wymagała usystematyzowania na potrzeby tworzenia większych szkół. Dzięki stworzeniu programu nauczania instruktorzy przekazują wiedzę swoim uczniom według jednolitych wytycznych, logicznych dla rozwoju ucznia.Leung Ting rozpropagował Wing Tsun Kung Fu na cały świat. Jest on autorem ponad 50 książek na temat Wing Tsun oraz innych
styli kung-fu.

Norbert Maday

Norbert Maday

Si-Kung Máday Norbert zaczął trenować Wing Tsun Kung Fu w wieku 14 lat. Jego pierwszym nauczycielem był Sifu Slavko Truntic z Jugosławii, który w latach 70-tych nawiązał kontakt z Si-Jo Leung Tingiem tworząc pierwsze stowarzyszenie Wing Tsun Kung Fu na terenie dawnego bloku wschodniego. W 1989 roku (Si-Kung miał wtedy pierwszy stopień mistrzowski) zostało zorganizowane pierwsze seminarium na Węgrzech. Wtedy Máday Norbert został prywatnym uczniem Si-Jo Leung Tinga. Obecnie Sikung Máday Norbert posiada 9. stopień mistrzowski E.E.W.T.O. i jest przewodniczącym Wschodnioeuropejskiego Stowarzyszenia Wing Tsun.